Національні парки в цілому світі насправді досить пов’язані між собою завдяки різноманітним природним та культурним феноменам. Вони мають схожі природні ресурси й екосистеми, слідують однаковим цілям і реалізовують схожі стратегії, здійснюють поточні дослідження і стикаються зі схожими загрозами та викликами. Маючи спільне історичне минуле, природоохоронні території також часто опікуються об’єктами культурної та історичної спадщини інших країн. Природа не має кордонів. Завдання цілого людства – зберегти її для майбутніх поколінь.
Програма «Парки-побратими» Служби національних парків США є чудовою можливістю для нашого Парку налагодити співпрацю з національними парками Сполучених Штатів та інших країн світу. Власне програма має на меті донести свою місію з охорони довкілля, що полягає у відповідальному використанні та захисту природного середовища через активне залучення до охорони природи та програм зі сталого розвитку місцевих жителів, громадських, урядових організацій та інших зацікавлених сторін.
Партнерство здійснюється на основі угоди про співпрацю, що дозволяє працівникам національних парків обмінюватися досвідом та найкращими практиками зі збереження біорізноманіття, цінних природоохоронних об’єктів і пам’яток. Заходи в рамках Програми також передбачають обмін інформацією і персоналом, здійснення спільних досліджень та реалізацію спільних програм.
Понад 30 національних парків США знайшли своїх побратимів у 32 країнах світу.
Ми репрезентуємо унікальну для цілого світу українську модель національного парку, що базується на трьох тісно пов’язаних між собою складових:
природа – краса та унікальність природних ландшафтів
історія – характерність та неповторність історико-етнографічного середовища
релігія – сакральність місцевих пам’яток архітектури.
Збереження карпатських лісів шляхом впровадження сталої економіки, орієнтованої на екотуризм та економіку екосистемних послуг є нашим ключовим завданням.
В межах гірських хребтів Аппалачів та Скелястих гір знаходиться 15 національних парків.
Скелясті гори є однією з найпопулярніших серед світових туристичних дестинацій. Найпопулярнішим серед відвідувачів є національний парк «Скелясті гори». Разом зі своїми вершинами, які славляться найбільш видовищними на нашій планеті краєвидами, парк включає в себе також величезні лісові площі й альпійську тундру. Багатими тут також є флора та фауна. Ця територія відома густою мережею туристичних маршрутів та великою кількістю кемпінгів, а також численними літніми та зимовими розвагами.
Хоч Аппалачі знаходяться від Українських Карпат на відстані понад 8000 км, обидва гірські хребти мають багато спільного. Про цю схожість пише фулбрайтівський науковець, професор Крістофер Міллер – викладач світової культури в університеті міста Береа, штат Кентукі:
«Обидва масиви густо заселені, переважають малі містечка й села, розкидані по хребтах і схилах. В обох регіонах люди живуть з господарства. Ткацтво, вишивка, різьба та робота з деревом – ремесла, спільні для мешканців Карпат і Аппалачів. На обох територіях збереглися унікальні візерунки і техніки, які є цікавими для туристів».
Співпраця з найуспішнішими національними парками світу є одним з наших пріоритетних завдань. Програма «Парки-побратими» є чудовим інструментом для його реалізації.