Урочище Завоєла – полонина Закукул

Екостежка
  • Складність

    Середня
  • Протяжність

    4,2
  • Тривалість

    2,5
  • img

    Полонина Закукул розташована на висоті 1436 м над рівнем моря і є справжнім осередком традиційного полонинського господарства. Тут і досі випасають худобу, варять сир, зберігаючи давні гуцульські традиції.

    Стежка бере початок біля контрольно-пропускного пункт в урочищі Завоєла. Проходить грунтовою дорогою 800 м до перехрестя, повертає праворуч та веде вздовж струмка до лісового масиву. Перетнувши струмок, ми потрапляємо в мішаний ліс, де переважають смерека та бук. Після цього починається підйом крутим схилом. Потрібно подолати 400 метрів, що потребує певних фізичних зусиль. Після підйому стежка стає пологішою та звивисто пролягає через смереково-ялицевий ліс. Лісові простори тут густі й спокійні, з тіньовими алеями, які створюють затишок навіть в спекотну погоду.

  • Значна частина маршруту пролягає через пояс поширення букових та ялицево-букових лісів, який простягається до висоти 1000–1100 м н.р.м. Різноманіття рослинного світу тут суттєво залежить від особливостей рельєфу, складу гірських порід, орієнтації схилів та кількості вологи. Зокрема, бук лісовий (Fagus sylvatica) домінує на ділянках з підвищеним вмістом кальцію в ґрунті або на породах, таких як аргіліти та алевроліти. Смерека європейська (Picea abies) переважно займає висотні пояси гір, де формуються прохолодні та вологі умови. Вона добре росте на крутих схилах та у міжгірських улоговинах, де накопичується волога. Зона буково-ялицево-смерекових, ялицево-смерекових лісів та смерекових лісів розкинулася від 1100 до 1450 м н.р.м. Ця територія характеризується чергуванням чистих смерекових насаджень із мішаними лісами. Такі ліси відіграють важливу захисну роль від вітрів, селів, лавин та ерозії ґрунту.

    По руху маршруту лісові ділянки часто змінюються на лучні, які виникли внаслідок діяльності людини («царинки»). На цих луках переважають такі рослини, як чорниця (Vaccinium myrtillus), біловус стиснутий (Nardus stricta) та нещільнокущові трави (костриця червона (Festuca rubra), мітлиця тонка (Agrostis tenuis)). Крім того, царинки є місцем зростання рідкісних рослин.

  • img

    Подолавши 2,5 кілометри ліс рідшає і відкривається мета подорожі — полонина Закукул.

    З вершини відкриваються вражаючі панорамні краєвиди на Говерлу (2061 м) та Петрос (2020 м). Вище полонини височіє гора Кукул та простягається одноіменний гірський хребет. Ця частина в міжвоєнний період (до 1939 року) позначала польсько-чехословацький кордон. Наразі це межа Івано-Франківської та Закарпатської областей. Під час Першої світової війни це місце військових укріплень. Тут було розміщені оборонні лінії, про що свідчать залишки окопів, бліндажів та бетонних конструкцій.

    Весною полонина перетворюється на фіолетово-бузкове поле завдяки масовому цвітінню шафрану Гейфеля – рідкісної червонокнижної рослини, що знаходиться під загрозою зникнення. Зриваючи ці квіти або пошкоджуючи їх, ви завдаєте шкоди природі, а також можете понести адміністративну відповідальність.

На території національного парку забороняється:

Відхилення від маршруту.

Пошкодження об’єктів природи.

Розведення вогнищ в невідведених для цього місцях, куріння при проходженні через лісові масиви.

Рубка і пошкодження дерев зривання квітів, збір лікарських рослин.

Полювання на тварин, руйнування місць їх проживання.

Відлов риби будь-якими способами.

Перебування з вогнестрільною зброєю.

Засмічення території, шум.

Повідом МНС що ти йдеш в гори

Повідом МНС перед тим як йтимеш в похід, для того щоб рятувальники швидко і вчасно вас знайшли якщо щось трапиться. Для цього потрібно зробити всього лише два кроки:

  • Заповніть онлайн форму

    Заповни онлайн-форму для інформування гірських пошуково-рятувальних підрозділів про заплановані туристами мандрівки гірською місцевістю

    Онлайн форма
  • Збережіть контакти рятувальних підрозділів

    Занотуйте собі в мобільні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати.

    Контакти підрозділів